ADVERTISEMENT

Detergent or capsules for the washing machine? The option that saves you the most

ADVERTISEMENT

How to calculate the cost of a single wash

Calculating how much detergent costs for a single wash in the washing machine is not complicated at all. In fact, it is enough to divide the cost of the product by the total number of washes it can be carried out.

The number of washes that can be done with the contents is always indicated on the bottle, and also the number of capsules present in the package allows you to immediately know how many can be done.

In the case of liquid detergent , it is noted that the cost of one dose per wash varies between 0.15 and 0.42 euro cents , with an average of 0.22 euro cents.

On the other hand, for each wash with ready-to-use capsules the average cost is around 0.28 euro cents . It is clear that capsules cost more than liquid detergents .

Detergents in capsules are more expensive

Among the  detergents examined to check which of them saves on the real cost of a wash,  a variation was found from 1 to 3. The analysis revealed that the price difference between liquid detergents varies between 0.15 euros for each dose and 0.36 cents for the one produced. in capsules with vegetable substances.

Therefore, it is easy to deduce from the data that the cost of the detergents already dosed is higher than that of the liquids corresponding to the same necessary dose to carry out a washing cycle.

However, it is important to emphasize that the prices per liter that appear on store labels do not indicate the real value of detergents. For this reason, it would be better for merchants to indicate the price of each dose needed to perform a wash.

Continued on next page

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT